Zmrzlina má svůj den! A ne jeden

Je jasné, že zmrzlina je velmi oblíbeným dezertem po celém světě a to zejména v teplých letních měsících. Věděli jste však, že zmrzlina má také svůj svátek? Je mezinárodní. A dokonce není jen jeden jediný. Slavit můžete hned několikrát za rok a mnohdy nejde zrovna o letní měsíce.

Slavit lze hned několikrát

Různé zdroje udávají různá data, kdy se slaví mezinárodní den zmrzliny. Někteří udávají, že je to 17. července, jiní hovoří o tom, že mezinárodní den zmrzliny se slaví až o den později. Setkat se také můžete s názorem, že mezinárodní den zmrzliny se slaví 13. prosince. Není jasné, jak tento svátek vznikl a proč by se měl slavit zrovna v prosinci. Ostatně není to vůbec jednoduché a jednoznačné. A proč by také být mělo? Vždyť každý si může udělat den zmrzliny, kdy se mu zrovna zamane.

Vyhlásil rovnou celý měsíc

V roce 1984 Ronald Regan, prezident USA v závislosti na studii, která říkala, že zmrzlinu miluje 90 % Američanů, prohlásil rovnou celý červenec na národní měsíc zmrzliny. Měsíc se však slavilo jen v Americe. Celosvětově se rozšířil právě datum 13. prosince. No nakonec proč ne. Vždyť dříve se zmrzlina vyráběla z ledu a sněhu. A kdy jindy než v zimě? Navíc jedině v zimě si zmrzlinu můžete zcela vychutnat. Nerozteče se, nezteplá. Drží konzistenci. Bohužel však spousta cukráren v zimě zmrzlinu nenabízí. Vám tak nezbývá, než tento svátek oslavit nanukem nebo si zmrzlinu vyrobit doma. A oslava tak bude stoprocentně nejlepší.

Zmrzlina k snídani? Dejte si ji v únoru

První sobotu v únoru byste měli posnídat zmrzlinu. Zní to zvláštně? Právě první sobota v únoru je však Den zmrzliny k snídani. Možná se zdá, že je to opravdu absurdní svátek. Ale nezní vám to nakonec docela skvěle? A co teprve dětem? Ty budou koukat, když místo ovesné kaše dostanou ke snídani zmrzlinový pohár! A v únoru!

Koho to vlastně napadlo?

V 60. letech v New Yorku udeřila sněhová bouře a ta omezila vycházení z domu na minimum. Florence Rappaport z toho byla vystresovaná. Její děti byly hyperaktivní a v malém domě nebylo jednoduché je zabavit. Křik a děti hledající zábavu už na maminku byly moc a tak se rozhodla, že jim zacpe pusu zmrzlinou. Oznámila jim, že dnes je den zmrzliny k snídani. A klidně jim dopřála lahodnou, studenou pochoutku. A jako zázrakem – byl klid. Jak to tak bývá, to co není důležité a je to trochu praštěné si děti pamatují. Proto zmrzlinu další rok vyžadovaly znovu. A toto malé tajemství si samozřejmě nenechaly děti pro sebe. A proto dnes Den zmrzliny ke snídani mohou slavit bez obav děti po celém světě.

Není zmrzlina v zimě nezdravá?

Ale kdeže. Možná už jste slyšeli doporučení, že v horkých letních dnech byste měli popíjet čaj, nikoliv nápoje plné ledu. Podobné je to pochopitelně i se zmrzlinou. Tělo při lízání zmrzliny v zimě alespoň nezažívá takový teplotní šok jako v létě. Většině osob se nic nestane, ale někdo je citlivý na teplotní stres.

Nechcete dětem v zimě zmrzlinu dovolit? Bát se nemusíte. Není pravda, že by hrozilo větší riziko angíny nebo nachlazení. V chladnějším počasí je naopak dýchací ústrojí na zmrzlinu lépe připraveno. Když se nad tím zamyslíte, dává to všechno smysl. A není tak divu, že nejvíce se v Evropě konzumuje zmrzlina právě v severských státech, kde není zrovna nejtepleji. Věděli jste, že prim v konzumaci zmrzliny na starém kontinentě hrají Finové a Švédi?

Den vanilkové zmrzliny

Je to jednoznačně nejoblíbenější příchuť zřejmě po celém světě. A tak si rozhodně zaslouží mít svůj jedinečný a speciální den. Vanilkovou zmrzlinu si tak rozhodně dopřejte 23. července, kdy se slaví Den vanilkové zmrzliny. Dopřejte si opravdu kvalitní vanilkovou zmrzlinu se skutečnou vůni vanilky. Věděli jste, že vanilka je považovaná za nejdražší druh koření na celém světě? A víte, že je získávaná z tropických orchidejí rodu Vanilla.

Svůj den má i čokoládová zmrzlina

Aby svátků okolo zmrzliny nebylo zrovna málo, má svůj výjimečný den také čokoládová zmrzlina. Tentokrát to není vyjímečně v zimě. Slaví se totiž 7. června. Věděli jste, že zmrzlinu s čokoládovou příchutí miluje 25 % všech Čechů? Tedy čtvrtina obyvatel. Drží si druhou příčku v oblíbenosti hned za vanilkovou. Vychutnat si ji samozřejmě můžete kterýkoliv den v roce, 7. června by však měla být ideálně tou jedinou.

Také nanuk má svůj vlastní den oslav

Den nanuků je známý především v Americe a slaví se každoročně 14. srpna. Nanukům se tam říká cresmsicle a v původní verzi jde o vanilkovou zmrzlinu na špejli s ledovou krustou s pomerančovou příchutí. Postupně se nanuky rozšířili do celého světa a existují nejrůznější příchutě. A obalené jsou také různými věcmi. Většinou jde o čokoládu, například zasypanou oříšky. Nanuk si samozřejmě také můžete vyrobit doma. A to nejen smetanový, ale například také ovocný. Z ovoce a vody. Vyzkoušejte různé typy nanuků nejen v polovině srpna.


Zdroje: